Zvládnete platit hypotéku i za 5 let?

Hypotéky jsou poslední dobou oblíbené a vděčné téma. Téměř každý měsíc jsme zavaleni zprávami z médií o tom, o kolik klesly průměrné úrokové sazby, jaký byl objem poskytnutých hypoték a že ještě nikdy nebylo levněji. Proto se logicky nabízí úvaha, že právě teď je ta vhodná doba na nákup nemovitosti. Nízké úrokové sazby v sobě však skrývají jednu hrozbu. Touto hrozbou je paradoxně to, že jsou tak nízké. Je zcela jisté, že po nějaké době se trend otočí a sazby půjdou znovu nahoru. Nikdo nedokáže s jistotou říci, kdy se tak stane, ani na kolik sazby vystoupají, ale během posledních deseti let byly pouze tři roky pod hranicí čtyř procent. Je proto pravděpodobné, že se tam po nějakém čase znovu vrátí.

Úroková sazba samozřejmě ovlivňuje výši měsíční splátky. Zatímco při úvěru ve výši 1.000.000 platíme při úroku 2,2% a rozložení splátky na 30 let přibližně 3.800 Kč měsíčně, při úroku 4,2% je to už 4.900 Kč měsíčně, tedy o celých o 1.100 Kč více. U nejběžnějšího dvoumilionového úvěru je rozdíl 2.200 Kč měsíčně. V případě, že je rodinný rozpočet napjatý, mohou nastat po refixaci finanční problémy.

Obezřetnost je na místě také z jiného důvodu. Ačkoli většinou očekáváme, že naše mzda v čase poroste, na dlouhém období splácení hypotéky to může být v nějakém období i naopak. Zaměstnavatel může snižovat stavy nebo zavádět úsporná opatření. Můžeme plánovat rodinu, v takovém případě se zvýší naše výdaje a příjmy jednoho z partnerů naopak klesnou.

Hypotéka, dluh využitý k pořízení vlastního bydlení, patří mezi tzv. dobré dluhy, tedy dluhy, které nás někam posouvají, v něčem nám pomohou. Přesto je potřeba vždy pečlivě zvážit, jestli naše finanční situace takový výdaj zvládne, a to nejen nyní, ale také v budoucnu.
shutterstock_85006234-malé

Návrh řešení:

Řešením této situace, je vytvoření dostatečně vysoké likvidní rezervy, ze které je možno výpadek příjmů nebo nárůst výdajů pokrýt. Tato rezerva sice nevyřeší situaci napořád, ale její největší přidaná hodnota je v tom, že nám dá dostatek času a klidu na adaptování se na novou situaci.

Zajímá Vás potřebná výše Vaší konkrétní rodinné rezervy? Ozvěte se nám – rádi Vám poradíme!

Komentáře