Setkání s LEGENDOU – John Carey v Praze

8. dubna 2015 jsem měl výjimečnou příležitost potkat se světovou legendou v oblasti investic, panem Johnem Carey. Tento muž je portfolio manažer vlajkové lodi společnosti Pioneer – fondu Pioneer fund a úspěšně jej spravuje již 30 let. Zajímavé také je, že sám je teprve 4. portfolio manažerem fondu od jeho založení v roce 1928.

Čím je pro mne osobně John Carey zajímavý?

Je to především jeho dlouhodobá úspěšnost, velice zajímavé názory na investování, dodržováním „old fashion“ principů investování a hlavně jeho dlouhodobou konzistencí, to vše je podpořeno naprosto profesionálním, sebejistým a přesto velice milým vystupováním. Prostě bomba…

Pan Carey velmi výstižně přirovnává správně postavené investičního portfolio ke správně postavenému domu.

Ve chvíli, kdy je hezké počasí a svítí slunce, by správně postavený dům měl být plný světla a příjemného ovzduší. Ve chvíli, kdy se počasí zhorší, venku prší nebo padá sníh, měl by dům svému majiteli poskytovat dostatečnou ochranu a komfort tepla. Není úplně smysluplné se hned stěhovat jen proto, že začalo pršet.

Tato analogie platí i pro investiční portfolio a odráží jeho dlouhodobě úspěšnou filozofii. Investiční portfolio by mělo být koncipováno tak, aby přežilo různé rozmary počasí (trhu). S nemovitostí a její údržbou souvisí i další analogie – o dům je nutné se stále starat a vylepšovat ho. Stejně tak i o portfolio je nutno pečovat a zlepšovat jej, ale stejně jako u domu by základní zdi měly vydržet jakýkoli výkyv.

Výsledek práce pana Careyho – vývoj fondu za posledních 20 let.

150416 pioneerfund

Principy, které John Carey používá při řízení svého fondu

Vše se řídí zaměřením na dlouhodobé držení akciových titulů. Hledá a nakupuje společnosti s velkou kapitalizací tzv. blue chips a ziskovým potenciálem na 3-5 letech. Preferuje velmi kvalitní společnosti, které vyplácejí dividendy, mají kvalitní management a jsou finančně zdravé. Přičemž se soustřeďuje na tituly, kterým se právě na kapitálovém trhu úplně nedaří a drží je tak dlouho, dokud se jejich ocenění na kapitálovém trhu nezlepší. Rád nakupuje dividendové tituly. Obecně se vyhýbá hazardu, likérkám a tabákovým titulům.

To znamená, že vyhledává zdravé firmy, jejichž akcie může nakoupit se slevou a to mu na dlouhodobém horizontu přináší nadstandardní výnosy. Obecně nakupuje firmy na americkém trhu, ale nevyhýbá se ani investičním příležitostem mimo USA.

Naopak prodává akcie, když je přesvědčen o vyčerpání výnosového potenciálu a také tehdy, když má možnost nakoupit titul s vyšším ziskovým potenciálem.

To, co dělá investiční portfolio zajímavé, nejsou nakoupené společnosti s extrémními výnosovými hodnotami, i když tyto jsou v tisku posuzovány a komentovány, ale masová základna kvalitních firem se střední výnosností, která určuje, jestli podílový fond pomáhá klientům naplnit jejich cíle.

3 základní pravidla Johna Careyho pro investory, kteří chtějí začít investovat své peníze

  1. Nejdůležitější je investovat každou korunu uvážlivě. Úspěšné investování je obezřetné investování a obezřetný člověk nikdy nehazarduje. Nikdy.
  2. Vždy byste měli vědět, co vlastníte a nic neponechávat náhodě
  3. Emoce byste měli nechat při vstupu na burzu před jejími branami

Na závěr můj oblíbený citát Johna Careyho

„Člověk musí neustále číst a učit se, sledovat a poslouchat, ať už jde o práci nebo o hru. V investičním byznysu jde o to, že nikdy nejste zcela „mimo službu“. Na zajímavou investiční myšlenku Vás mohou přivést různé postřehy třeba i při chůzi po ulici, nebo když se věnujete nějaké zjevně nesouvisející činnosti“.

To, proč mám velmi rád tento citát, je, že jsem přesvědčen, že není platný jen pro investiční byznys, ale má obecnou platnost pro jakékoli podnikání. A navíc, jak jsem řekl na začátku, John Carey je velice milý člověk.

Článek byl připraven z poznámek z konference a veřejných materiálů společnosti Pioneer Investments.