Ruská ruleta je NIC proti Startupové ruletě

Jednoho nedělního dopoledne jsem dostal velmi krátký email od mého velice příjemného a movitého klienta s velmi krátkým dotazem.

Předmět: Proč neinvestovat do tohoto startupu? 🙂
Text: Odkaz na zahraniční noviny popisující lokální firmu, která právě vyhrála místní cenu startupového pionýra.
A podpis.

(Startup (start up, start-up) je pojem označující nově vznikající projekt či začínající firmu často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru.)

Mám rád zajímavé výzvy (i stručné emaily) … A tak hned jsem začal v hlavě lovit, kdy a kde jsem to slyšel nejzajímavější a validní informace o úspěšnosti Startupových firem. Zase se mi osvědčila Nejsvětější Digitální Trojice – Google, Youtube, Facebook 🙂 A mám to!

Trochu teorie: Aby investice byla z hlediska portfolia uvažovatelná, musí se jednat o zanedbatelnou část majetku – osobně jí říkám – částka ke hraní. Například: Při investici 2 miliony Kč, je tedy třeba mít investiční majetek v řádu 80 – 100 milionů Kč… klient si hraje a když o investici přijde, bere to jako, že si za své peníze užil „investiční vzrušení“.

Aniž bych podrobně zkoumal, o jakou firmu jde (doufám, že mi klient promine), nelze bezpečně investovat do Startupu z jednoho prostého důvodu. Není to investice, ale ruleta, bohužel mnohokrát horší než ruská ruleta. Vůbec nejde o firmu, jde o statistiku, ta je pro investora nemilosrdná, nebojím se říci smrtelná.

Takže, kdo co riskuje???

Majitelé Startupů

Budoucí multimilionáři, pokud si uvědomují, že šance na úspěch je velmi malá a nesází tedy všechny své peníze na jednu kartu, je všechno naprosto v pořádku. Člověk musí přinášet oběti v podobě 12-ti a více hodinové pracovní doby, často poškozených rodinných vztahů, popřípadě zrychleného fyzického i psychického opotřebování. Ale pokud to vyjde, tak je to tvůrčí i finanční jízda, nad kterou není a pokud ne, máte zkušenosti k nezaplacení.

Zaměstnanci

Je to vcelku OK a z mého pohledu férové. Vědí, do čeho jdou, naplno dělají, co je baví, dostávají většinou minimální mzdu, ze které se dá přežít a na dorovnání mají přislíbenou opci na nákup firemních akcií (Employee Stock Option). Pokud to vyjde, jsou za vodou, pokud ne, tak jsou trochu finančně hubenější oproti zaměstnancům jiných firem, ale hladem neumřeli a spoustu se toho naučili a mají možnost to dále zúročit.

Investoři

Hrají vabank. A pokud nevložili pouze prostředky, o které mohou přijít, umírají hlady.
Proč? Protože statistika…

Teď už ke konkrétním číslům z loňské přednášky Romana Staňka – nejúspěšnějšího Čecha v Silicon Valley (pokud máte hodinu a půl času, koukněte na to celé, je to určitě přínosnější než cokoli v TV, pokud nemáte čas, naše téma jede od 36. minuty)

Společnost Andreessen Horowitz je podle www.entrepreneur.com jednička mezi Startupovými investory na světě do technologických projektů s investicemi přes 1 miliardu USD v roce 2014. Tato společnost ročně řeší 20.000 byznys plánů různých firem, požadujících investiční peníze a oni si vyberou a investují do cca 50 firem. A z těch 50 firem (19.950 firem neprojdou sítem) uspěje okolo 10%, to je 5 firem.

Takže logicky – pokud u Horowitze uspěje 5 firem z 20.000, jak si mohu myslet, že já trefím tu jedinou správnou??? Samozřejmě mohu, mám šanci 1:4.000.

Ještě obecněji: Roční produkce 99% výnosů ze všech Startupů na světě, přichází od 10 až 15 firem.

Končím s jednoduchou zásadou: Do Startupů jako „drobný“ investor nikdy! Ano, můžu mít štěstí, ale v investování je jakékoliv spoléhání na štěstí, smrtelné.

A trochu odlehčení za závěr:

Prodali byste všechno a půjčili těmto lidem třeba 1 milion USD v roce 1975 na rozjezd jejich Startupu? 🙂

160418 MicrosoftStaff1978

Pokud ano, byla by to asi nejlepší investice Vašeho života. Vlevo dole mladý Bill Gates se svým čerstvým Microsoftem.

Komentáře