Máte peníze po kontrolou VY, nebo peníze ovládají VÁS?

Rodinný rozpočet je základní nástroj na řízení peněz ve vaší domácnosti. Platí jednoduché pravidlo:

Buď máte peníze pod kontrolou VY, nebo peníze ovládají VÁS.

Základem rozpočtu je vedení rodinných výdajů, právě to vám dává potřebnou kontrolu nad penězi.

shutterstock_131767742-malé

Většina mých klientů nechce sledovat a třídit všechny své výdaje – je to opravdu časově i psychicky náročná činnost a tak jsem pro ně vyvinula výrazně jednodušší metodu složenou ze tří zásad a 10-ti minut týdně:

Zásada číslo 1

Co můžete zaplatit kartou, neplaťte hotově

Získáte přehled i odklad splátky (pokud využijete kartu s bezúročným obdobím)

Zásada číslo 2

Když vyndáte z peněženky peníz, vraťte do něj účtenku

Zásada číslo 3

Takto se chovají všichni členové rodiny. Jeden je hromadně zvolen velitelem a jeho úkolem je každou neděli vybrat od všech členů doklady za utracené věci.

A nyní to důležité:

Všechny doklady zaeviduje do excelu. Co řádek, to částka z jednoho dokladu. Bez jakýchkoli dalších komentářů, zkoumání, za co se peníze utratily, ani kdo je utratil. Celá operace by vám neměla trvat déle než 10 minut. Pak už jen uděláte sumu a máte výdaje za tento týden zaevidované. Výdaje evidujete po týdnu a jednotlivé týdny označíte číslem dle kalendáře. 4 týdny dají dohromady útratu za měsíc, vůbec nevadí, že to není kalendářní.

Pak jednoduše sečtete výdaje na kartě, platby z účtu a sumu za 4 týdny z excelu. A je to!

Pro přesnou informaci stačí takto sledovat výdaje 6 měsíců – v tomto časovém období se již promítnou platby za dovolenou, dárky, výlety nebo mimořádné výdaje. Pak udělejte průměr a máte dle mých zkušeností poměrně přesnou částku s minimální časovou i psychickou investicí.

Pokud vás sledování výdajů začalo bavit, mám pro vás dárek v podobě podrobné tabulky, kde si výdaje můžete i krásně roztřídit!

Komentáře