Majetek, radost i starost

Snad každý, kdo nedisponuje, podle své názoru, s dostatečně vysokým majetkem, Vám řekne, že by jakékoli starosti s majetkem velice rád řešil. Poněkud překvapivé je zjištění, že existuje mnoho lidí, kteří majetek mají, ale nejsou ochotni nebo schopni se o něj spolehlivě starat.

Příčin je mnoho:

 1. Nemají na svůj majetek čas – musí přeci usilovně pracovat, aby nějaký majetek byl. Super důvod, ovšem pak z logiky věci vyplývá: Proč se zbytečně honit za něčím, o co se stejně nemám čas starat, aby rostlo a vzkvétalo?
 2. Nemají potřebné znalosti – je krásné si po únavném pracovním dni sednout večer do křesla a po půlhodině čtení článku o investování mít pocit, že na tom nic není a že to zvládne každý. Ano, každý si tento „investiční marketing“ zvládne přečíst a tím to také z hlediska znalostí končí. Mimochodem, kým byste se nechali operovat? Doktorem, který každý den 6-10 hodin operuje nebo doktorem, který si občas přečte pár článků o operacích na Googlu? Takže lidé se pouští do věcí, které znají jen teoreticky a povrchně a podle toho to taky dopadá – pokus, neúspěch, zklamání, pokus, neúspěch, zklamání…
 3. Nemají zájem – koncentrují se, zcela legitimně, na svůj byznys a nechtějí rozptylovat svou pozornost od toho, co je primárně živí a mnohdy i baví. Toto je naprosto obvyklé u lidí, kteří jsou velice úspěšní ve svém oboru.
 4. Podléhají iluzi, že kamenná pobočka znamená odbornost a férové jednání – bohužel kamenná pobočka je hlavně o nákladech a nebuďte prosím překvapeni, že je platí klient. Čím luxusněji zařízené prostory a draze placený management, tím větší náklady pro klienta. A je nutno si uvědomit ještě jednu důležitou konsekvenci: Kdo platí bankéře a komu bankéř slouží? Samozřejmě akcionářům, v bance pracují zaměstnanci, kteří potřebují výplatu a chtějí si své místo udržet.
 5. Nemají důvěru v nezávislé poradce – všichni nezávislí poradci kolem jim připadají jako podvodníci. Ano, v naší branži je spousta „Obchodníků s deštěm“, ale to neznamená, že zde nejsou i poctiví poradci, kteří vědí, že dlouhodobý byznys se na podvodech a neprofesionalitě postavit nedá. Nejjednodušší cesta, jak poctivého poradce najít, je přes doporučení od někoho, komu věřím a kdo řeší podobné objemy majetku. Popřípadě opatrně vyzkoušet někoho, kdo se mi prokáže tím, že v branži je dostatečně dlouho (minimálně 5 let).
  Ale to je námět na další článek.

shutterstock_173669039-malé

Přitom stačí mnohdy postupovat podle léty ověřené metody ZSR (Zdravý selský rozum):

 1. Nemyslet si, že jsem chytřejší než ostatní a že budu dlouhodobě vítězit nad velkými hráči
 2. Co možná nejvíce diverzifikovat
 3. Nepouštět se do většího rizika, než jsem schopen unést
 4. Pravidelně se vzdělávat a velice, velice zvolna a postupně nabírat rychlost
 5. Nebo: najít si zkušeného nezávislého poradce, který už léta podle zásad ZSR pracuje.

 

Komentáře