Konec je blízko

Tak, už je to tady zase! Noviny a internetové články jsou už zase plné expresivních titulků a ve vzduchu začíná být cítit krev, tentokrát měnová krev, která souvisí s plánovaným koncem intervencí ČNB. Novináři (dá-li se dnes autorům nejrůznějších článků tak říkat) jsou také jenom lidi. Chtějí uživit sebe i své rodiny a kdyby psali nudné články o tom, že není jasné, jak to všechno bude, jaké dopady bude mít konec intervencí, a že všechno může být i jinak, tak se neuživí.

Čtenáři se spolu s dobou radikalizovali. Chtějí mít jasno a myslí si, že se jim vyjasní, když budou naslouchat někomu, kdo tvrdí, že jasno má. Proto ta silná slova i když po pravdě – ví to vůbec někdo?

eura stredni

Chcete mít jasno?

Jediné jasné je to, že dojde ke změně – prostě bude to jinak a potom zase jinak. Změna je život. Není zdravé, když se něco uměle drží dlouho na stejné úrovni a za každou cenu. To platí o čemkoliv – o vztazích, o práci i o kurzu koruny.

Tři a půl roku stejného kurzu koruny stály ČNB (rozumějte nás všechny) 2 biliony korun. Slovy – dva biliony korun za pocit bezpečí a stability.. Situace zřejmě dozrála a je na čase, aby se měna zase narovnala. Všichni spekulanti se teď modlí, aby si česká koruna přečetla články našich ekonomů, že má být euro za 25 korun, a ustálila se na této hladině.

Ale co my, investoři-nespekulanti?

Řešíme dvě věci: valuty (hotovost v eurech) a investice v eurových fondech, které nejsou zajištěné do české koruny, tj. s nakoupenou ochranou proti kurzovým rozdílům.

1. Valuty

Pokud vyděláváte eura a utrácíte koruny, nemáte už eura mít, riziko poklesu eura vůči koruně je značné a je tedy zbytečné ho podstupovat. Pokud vyděláváte koruny a máte doma připravených pár eur na dovolenou, není to nic, co by vás finančně zruinovalo. A pokud vyděláváte eura a utrácíte eura a nejste spekulanti, tak také nic neřešíte.

2. Investice

V tomto případě záleží vždy na individuálním posouzení investora, investičním horizontu a na mnoha dalších faktorů.

Jaké jsou tedy varianty řešení?

  • Nechat být
  • Vybrat a zaparkovat
  • Vyměnit za fondy zajištěné do české koruny

Nechat být

Pokud máte naplánovány dlouhodobé investice, může jít o velmi vhodnou variantu. Nerozbijete si strukturu portfolia, nemusíte danit zisky, nemáte transakční náklady navíc. Prostě si řeknete, že změny nemusí být tak dramatické, jak se nám v mediích snaží namluvit a případné poklesy takzvaně “vysedíte”.

Vybrat, zaparkovat a nakoupit zpět stejné fondy, až se situace uklidní

Máte portfolio, o kterém si myslíte, že je fajn. Nechcete ho měnit, ale současně se bojíte prudké změny. Anebo peníze budete v krátké budoucnosti možná potřebovat. Zde nemá smysl váhat. Ale pozor! Vybrané výnosy nesmíte zapomenout zdanit. Nový nákup fondů vás bude stát další vstupní poplatek, popřípadě i další poplatky a hlavně budete stát před obtížným rozhodnutím – kdy znovu investovat.

Vyměnit za korunové fondy

Neplánujete peníze v blízké budoucnosti vybírat, ale bojíte se velkého poklesu. Bohužel i v této variantě musíte výnosy zdanit (ač nevyberete fyzicky žádné peníze), změna vás stojí transakční náklady a musíte připočítat další náklady na zajištění do koruny. To totiž není zadarmo.

Jde v podstatě o rizikovou pojistku, takže platíte další peníze za zajištění rizika. Samozřejmě v dobách, kdy se problémy neočekávají, vás zajištění do koruny stojí málo, ale v dobách zlých vás stojí hodně. Klidně i 1-2% z vašich výnosů. Každý si tedy musí spočítat, co mu za co stojí.

Poslední, avšak zásadní pravidlo:
“Ať uděláte cokoli – vy sami s tím musíte být v souladu, protože je to vaše volba, vaše zodpovědnost a vaše peníze.”

 

Pro soutěživé jedince je na FB a LinkedInu připravena tipovací soutěž. Pod tímto článkem tipujte a pište do komentářů váš tip na datum ukončení intervencí. Jsem zvědav, kdo se strefí do černého. Pro jednoho výherce je připravena CENA. 🙂

Komentáře