Informace, které vám mohou zachránit život

Dnešní článek s videem není o financích, ale o životě, lépe řečeno o návodu na přežití život ohrožující situace. V návaznosti na množící se teroristické akce je dobré vědět jak, když se kolem nás střílí, mohu výrazně zvýšit šance na přežití. Je to principiálně podobné znalostem první pomoci. Bude skvělé, když tyto informace nebudete muset nikdy použít, ale kdyby přeci jen, tak po přečtení víte, co je efektivní a v jak se zachránit. Jde o aplikaci tří jednoduchých kroků,  RUN – HIDE – FIGHT nebo-li UTEČ – SCHOVEJ SE – BOJUJ. K dalšímu kroku přistupte pouze tehdy, když aktuální krok selhal. Vždy v tomto pořadí a nikdy jinak!

1. Uteč

Nemá smysl hrát si na hrdiny akčních filmů. Pokud nemáte speciální výcvik, jsou vaše šance proti ozbrojenému útočníkovi velice omezené. Pokud je možné utéct – rychle utečte. Útočníci většinou nebývají profesionálové ve zbrani a většina obětí bývá zabita z velmi krátké vzdálenosti. Platí přímá úměra – čím větší vzdálenost, tím vyšší jsou vaše šance. Povzbuďte k útěku ostatní, ale neztrácejte čas jejich rozhodováním. Neztrácejte čas svými osobními věcmi, VY jste důležití, ne vaše věci. Jakmile se dostanete do bezpečí, volejte 112 a pokud možno v klidu popište situaci. Varujte ostatní před náhodným vstupem do nebezpečné oblasti. Pokud ovšem není jak utéct, je potřeba se schovat.

2. Schovej se

Ideální je schovat se v místnosti, kde se lze zamknout nebo zabarikádovat vchod. Pak je potřeba zhasnout, vypnout zvonění a vibrace na mobilu, schovat se za větší předměty a být absolutně ticho. Pokud není k dispozici místnost, je potřeba využít toho, co k dispozici je, zástěny, stoly, nábytek. Útočníci nemají většinou čas hledat.

3. Bojuj

Boj je poslední možnost, pokud je váš život v ohrožení. Pokud je vás více, rozdělte si úlohy, využijte cokoli smysluplného jako zbraň. Snažte se využít moment překvapení a udeřte s veškerou možnou agresivitou a silou.

Jak se chovat, pokud na místě zasahují bezpečnostní složky

Zneškodnění útočníka nechte na nich, jsou na to trénovaní a připravení. Snažte se být v klidu a následujte jejich instrukcí. Mějte své ruce v klidu a tak, aby na ně bylo stále vidět. Neukazujte na nikoho ani nekřičte. Uvědomte si, že pomoc zraněným je na cestě.

Zde najdete slíbené video, je sice v angličtině, ale je velice intuitivní a mnohé věci byly vysvětleny v textu.

Komentáře