Don’t panic!

A je to tady! Všude okolo začínáte číst o začínající burzovní panice. Serióznější media píší o propadech na čínské burze a následných poklesech hlavních burz, bulvární plátky přímo o Armageddonu. Jako kdyby konec světa už byl blízko, a schází mi už jen pořádný titulek: KONEC JE BLÍZKO. To si myslím, nikdo otisknout neodváží, kvůli hrozícím problémům za šíření poplašné zprávy. Ale nejsou to, co čtu již dva dny poplašné zprávy? No, záleží jen na stupni vnímání. Pravda je, že k poklesu došlo a možná ještě k dalšímu dojde.

My máme dvě varianty, jak se chovat. (Tedy MY, co máme správně diverzifikovaná portfolia a ne nakoupené spekulativní tituly, případně osamocené jednotlivé tituly).

shutterstock_258496454-malé
Podle toho jestli jsme aktivní nebo pasivní nátury.
Milovníci slev se musí cítit jako v ráji, budou kupovat to, co před týdnem bylo o 10% dražší a co s velkou pravděpodobností zase mít svou cenu bude. Jak říká Warren Buffett: Big Mac je pořád tentýž a proč bych si jich nekoupil víc, když je prodávají levněji.

Pasivní nátury budou jen čekat, i to ovšem stojí trochu odvahy – vždyť to jde, proboha, přece dolů!!! Ale ani tímto čekáním se nedá mnoho zkazit. Prostě dobu poklesu lze překonat pasivitou. Kupodivu je to příznivější strategie, než být aktivní špatně.

Vlastně zkazit se dá všechno jen tak, že půjdete s davem (ostatně, tak je tomu u akciových trhů vždycky) a když je panika, tak se panikaří. Stejně, jako se v panice ušlapávají lidé, tak se v investiční panice ušlapávají zajímavé a zdravé investice – prostě je panika, tak se prodává, realizují ztráty a přísahá se, že už se nikdy napálit nedám. Ale prosím pozor, dokud nevýhodně neprodáte, nejste napáleni.

Takže doporučení dnešního dne plného trudomyslných investičních článků: Podle své nátury si připravte peníze nebo nervy, ale v žádném případě nevybírejte svá kvalitní portfolia, to byste si pak museli připravit kapesníky.

Komentáře